Jak kupować gitarę?

jak kupować gitarę

Kiedy już wiesz, jaką gitarę chcesz kupić, pojawiają się kolejne ważne pytania:

Jak kupować gitarę?

Lepiej kupić gitarę w sklepie stacjonarnym, czy przez internet?

Lepsza jest gitara używana czy ze sklepu?

Gotowi? No to jedziemy z odpowiedziami na te pytania:

Budżet

Pierwszą rzeczą po tym, jak określimy typ gitary, na której chcemy grać jest oszacowanie  maksymalnej kwoty, jaką jesteśmy w stanie wydać na instrument i szukanie instrumentu mniej więcej w górnej granicy naszego budżetu. Dlaczego? Im droższy instrument kupimy, tym prawdopodobnie będzie on lepszej jakości a co za tym idzie będziemy mieli więcej przyjemności i satysfakcji płynącej z gry i uzyskamy lepsze brzmienie. Pamiętajmy, że instrument muzyczny na którym zamierzamy grać to nie tyle jednorazowy wydatek, który nam się nie zwróci, lecz inwestycja zarówno w umiejętności gry jak i kształcenie słuchu. Im lepszy instrument tym później większa szansa, że sprzedamy go w bardzo dobrej cenie. Ważne, by zaczynać grę od w miarę przyzwoitych instrumentów, by się nie zniechęcić już na samym początku nauki i nie wypaczyć sobie słuchu. W miarę przyzwoite instrumenty zaczynają się od kwoty 400 zł, ale trzeba się mocno naszukać, żeby trafić odpowiedni model. Za około 700-800 zł można z większym prawdopodobieństwem można nabyć już całkiem dobrze brzmiący amatorski instrument. Wydając więcej niż 1000 zł można niemal w ciemno kupić niezły instrument ze średniej półki. Powyżej 2000 zł to już instrumenty półprofesjonalne i profesjonalne, najczęściej wykonane z odpowiednią starannością i dbałością o szczegóły, dobrze strojące we wszystkich pozycjach i pięknie rezonujące dzięki wykonaniu z litych kawałków drewna a nie ze sklejki, jak gitary niskobudżetowe. Jeśli Twój budżet nie przekracza 400 zł to znaczy, że nie możesz pozwolić sobie jeszcze na zakup pierwszej gitary. Większość produktów poniżej tej kwoty nie nadaje się do grania. Drewno jest kiepskiej jakości, progi są źle nabite, gryf jest krzywy i nie da się go wyregulować, przez co gitara nie stroi, nie wspominając o kiepskim komforcie gry. Generalnie odradzam, są to pieniądze wyrzucone w błoto.

Wycieczka do sklepu

Kiedy już określiliśmy swój budżet, pora na wycieczkę do największego sklepu z gitarami, który jest w okolicy i spędzenie w nim kilku godzin. Bierzemy i ogrywamy kilkanaście różnorodnych modeli gitar przy czym jesteśmy zainteresowani również gitarami w cenie przekraczającej nasz budżet o mniej więcej połowę, ponieważ docelowo będziemy zainteresowani kupnem gitary używanej. Jeśli nie umiemy jeszcze grać ani nie znamy się na gitarach, najlepszym pomysłem jaki można mieć idąc do sklepu z gitarami jest zabranie ze sobą kogoś doświadczonego, kto się zna. Niestety nie może to być sprzedawca z  tego sklepu, bo istnieje prawdopodobieństwo, że będzie chciał on pozbyć się zalegającego, wadliwego towaru z magazynu, którego nikt znający się na gitarach nie chciał kupić. Testujemy gitary z różnym kształtem i wielkością pudła, z wycięciem i bez, lakierowane na wysoki połysk i matowe (brzmią zupełnie inaczej!), z wąskim gryfem i szerokim. SZUKAMY PRZEDE WSZYSTKIM NAJLEPSZEGO DLA NAS BRZMIENIA i WYGODY GRY. Po czym odkładamy gitary i wychodzimy ze sklepu nic nie kupując, ale mając w pamięci a najlepiej gdzieś zapisane marki i modele gitar, które wyjątkowo nam się podobały jeśli chodzi o wygodę gry, brzmienie oraz wygląd. Jeśli był z nami doświadczony gitarzysta, stawiamy mu piwo lub cokolwiek innego w podzięce za nieocenioną pomoc.

Instrumenty używane

Kolejny etap to szukanie używanych odpowiedników gitar, które spodobały nam się w sklepie. Ale zaraz zaraz, dlaczego używane? Przecież skoro używane to na pewno będą miały zużyte progi, pełno obić i zarysowań i przede wszystkim nie będą miały gwarancji. Nie wiemy też, czy właściciel dbał o instrument i nie dokonywał w nim jakichś przeróbek. To wszystko prawda ale skupmy się na tym co najważniejsze, gdy kupujemy instrument. Ani zapach nowości, ani błyszczący lakier, ani nienaruszona jego powierzchnia przez obicia i mikro ryski nie mają wpływu na to co najważniejsze, czyli brzmienie gitary. To są tylko względy estetyczne, mało istotne z punktu widzenia realnej wartości instrumentu. Natomiast z brzmieniem gitary najczęściej jest jak w winem – staje się ono coraz lepsze wraz z wiekiem. Dzieje się tak, ponieważ drewno musi się odpowiednio ułożyć a gitara rozegrać nim w pełni pokaże swoje walory. Zajmuje to zazwyczaj parę lat, jeśli się regularnie na niej gra. Tak rozegrane instrumenty są nierzadko znacznie lepsze od tych pachnących nowością modeli ze sklepu. Ogromnym plusem gitar używanych jest ich cena – przeważnie o 1/3 i więcej niższa niż ze sklepu, stąd będąc w sklepie rozglądamy się za gitarami przekraczającymi nasz budżet. Kupując gitarę używaną można później ją sprzedać za tę samą kwotę lub nawet drożej, niż kupiliśmy. No dobrze, a co z gwarancją? Kupując gitarę używaną, nie mamy na nią gwarancji, dlatego trzeba ją bardzo dobrze sprawdzić nim zdecydujemy się na zakup. Tutaj odsyłam cię do mojego wpisu Na co zwrócić uwagę przy zakupie gitary. Kupując gitarę używaną w zasadzie nie potrzebujemy gwarancji, gdyż najczęściej usterki pojawiają się do 3 lat od wyprodukowania gitary. Jeśli po tym okresie gitara jest sprawna, to znaczy, że jest to dobry egzemplarz i raczej nic nie powinno się już z nią dziać. Pozostaje jeszcze kwestia przeróbek. Należy dokładnie wypytać sprzedającego co zmieniał czy przerabiał w danej gitarze i obejrzeć egzemplarz również pod tym kątem. Używanych gitar szukamy przez różnorodne ogłoszenia na Facebooku czy portale typu Allegro, Olx. Przed zakupem trzeba koniecznie pojechać do sprzedawcy. Jeśli się nie znasz, znowu uśmiechasz się do znajomego gitarzysty z doświadczeniem i obiecujesz drugie piwo, po czym jedziecie dokładnie sprawdzić konkretny instrument, chyba, że sprzedawca zajmuje się tym zawodowo i wypracował sobie już renomę, wtedy można pokusić się i zaryzykować kupno w ciemno na podstawie rzetelnego opisu i zdjęć każdego możliwego fragmentu gitary. Sam w ten w sposób kupiłem już dwie gitary i jestem z nich w 100% zadowolony.

Na koniec polecane przez mnie marki gitar:

gitara akustyczna do 1000zł – LAG, Ibanez, Randon

gitara akustyczna/elektroakustyczna do 2000zł – LAG, Ibanez, Randon, Dowina, Ovation

gitara akustyczna/elektroakustyczna powyżej 2000zł – Furch, Dowina, Martin, Ovation, Godin

gitara klasyczna na początek za około 400zł – Yamaha C30, C40

gitara klasyczna do 1000zł – Admira, Alvaro, Alhambra

gitara elektryczna powyżej 2000zł – Fender USA, Gibson USA i ich japońskie odpowiedniki

Posted in Sprzęt and tagged , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *