Jak robić postępy na gitarze? – 3 kroki do sukcesu!

Jak robić postępy na gitarze?

 
 Żyjemy w takich czasach, że jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich, niemal natychmiastowych efektów przy minimalnym nakładzie pracy. Niestety w przypadku nauki gry na gitarze to tak nie działa i jest to zdecydowanie proces długofalowy. Jednak przy zachowaniu odpowiednich metod ćwiczenia można osiągnąć spektakularne efekty w przeciągu stosunkowo niedługiego odstępu czasu. Jaka jest zatem recepta na szybkie postępy? Oto co myślę na ten temat:

1. Regularność

To najważniejsze. Dobrze wiemy, że nagłe zrywy, jeśli chodzi o ćwiczenie w sporcie a potem długa przerwa nie pozwolą wyrobić sobie formy a jedynie na jakiś czas nabawić się zakwasów po czym wszystko wraca do normy. I tak samo jest z grą na gitarze. Nie będzie postępów dopóki nie wygospodarujesz sobie codziennie lub co kilka dni (ale w równych odstępach!) czasu na ćwiczenie z gitarą. Może to być nawet pół godziny kiedy jesteś tylko Ty i gitara. To najważniejszy krok, bez niego pozostałe zasady na niewiele się zdadzą. Dlatego jeśli Ci zależy na osiągnięciu wyników, zrezygnuj z przeglądania facebooka lub korzystania z innych rozrywek, które pożerają Twój czas i chwyć za wiosło. Czy stać Cię na to, aby poświęcić codziennie lub co drugi dzień te 30 minut wolnego czasu?

2. Dokładność

Druga fundamentalna zasada. Polega to na tym, że jak uczysz się czegoś trudnego co ktoś inny gra w szybkim tempie to nigdy nie próbuj grać od razu tak szybko jak on. W większości przypadków się to nie uda i uwaga: to, że udało się zagrać szybko to zdecydowanie za mało. Trzeba zagrać przede wszystkim dokładnie. Nutka po nutce, akord po akordzie w idealnych odstępach czasu, w stałym tempie. Dopiero gdy grasz szybko i dokładnie możesz powiedzieć, że umiesz. Dlatego najpierw zacznij od precyzji. Niech to będzie priorytet Twoich działań. Ustaw sobie metronom na takie tempo, w którym jesteś w stanie zagrać dany fragment dokładnie i bezbłędnie, zważając na wszystkie aspekty od rozluźnienia dłoni po barwę wydobywanego dźwięku. Jak to się już wszystko poukłada jak trzeba w ślimaczym tempie, ustaw sobie metronom nieco szybciej i próbuj się odnaleźć w nowym tempie bez utraty jakości tego, co grasz. Słuchaj siebie. Zastanów się czy byłoby to miłe dla ucha odbiorcy. I tak, krok po kroku narzucaj sobie nowe tempo. Jak stwierdzisz, że kaleczysz dźwięki, odpocznij, może wróć do tego jutro. Wszystko w swoim czasie. Ostatecznie granie na jakimkolwiek instrumencie “po łebkach” przynosi więcej szkód niż pożytku. Dlatego ucząc się wolniej ale dokładnie osiągniesz w dłuższym odstępie czasu znacznie więcej niż grając szybko i “byle do przodu” z materiałem. Najwięksi wirtuozi i rekordziści prędkości grają tak ponieważ bardzo precyzyjnie nauczyli się grać tą samą zagrywkę w zwolnionym tempie.

3. Stawianie sobie wyzwań

Chcesz szybko robić postępy? Musisz szukać bodźców, które Cię do tego dodatkowo zmotywują. Musisz szukać inspiracji. Krótko mówiąc, musisz pojawiać się w miejscach gdzie będziesz mógł zaprezentować swoją grę przed publicznością oraz grać z lepszymi od siebie aby się od nich uczyć. Nie ma nic bardziej zniechęcającego do gry niż zapętlenie się w tym, co już umiesz i tzw. zastój, kręcenie się ciągle w kółko. Każdy gitarzysta lepszy od Ciebie a nawet taki który gra nieco słabiej technicznie ale za to ma inne pomysły, inne spojrzenie, inną wrażliwość na muzykę staje się nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji. Sam w ten sposób poczyniłem największe postępy w swojej grze. Wystarczyło mi tylko grać z kimś lepszym i bacznie go obserwować oraz słuchać. Trzeba oczywiście schować nieco swoją dumę i w pokorze przyznać przed samym sobą, że jeszcze tak się nie umie. Z naciskiem na “jeszcze”, gdyż przy odpowiedniej pracy każdy uczeń jest w stanie prześcignąć mistrza.
 
Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne. Życzę Ci wielu postępów w grze na gitarze i bądźmy w kontakcie, gdyż moim zamiarem i pragnieniem jest Ciebie w tym wspierać. Jeśli Ci się spodobał ten artykuł, zostaw komentarz 🙂
Posted in Porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.