Jaka gitara do nauki? Porady dla początkujących gitarzystów.

Jaka gitara do nauki na początek

Jaka gitara do nauki na początek?

Przed tymi pytaniami staje niemal każdy, kto dopiero zamierza zacząć uczyć się grać na gitarze:

Jaka gitara jest najlepsza do nauki?

Od jakiego instrumentu najlepiej zaczynać naukę?

Gitara klasyczna, czy akustyczna do nauki na początek?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które pytają i jeszcze nie znalazły odpowiedzi, postaram się rozwiać Twoje wątpliwości i przybliżyć Cię do zakupu swojego wymarzonego instrumentu.

Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy gitary: klasyczna, akustyczna i elektryczna. Dobrze jest sobie odpowiedzieć na pytanie, na jakiej gitarze chcesz uczyć się grać. Żeby sobie prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, musisz sobie zdać sprawę z tego, jaki rodzaj muzyki chcesz wykonywać w przyszłości. I tak:

GITARA KLASYCZNA

Jeśli interesuje Cie głównie gra palcami, chcesz grać utwory muzyki klasycznej lub flamenco i podoba Ci się brzmienie gitary klasycznej to zacznij naukę od gitary klasycznej. Gitara ta jest lekka i posiada ciepłe, lekko basowe brzmienie i miękkie, nylonowe struny, dzięki czemu stosunkowo łatwo będzie Tobie się nauczyć wydawać z niej pierwsze czyste dźwięki na progach. Wszyscy gitarzyści na początku swojej przygody z gitarą przechodzą etap bolących opuszków. To normalne i po jakimś czasie regularnego ćwiczenia skóra na końcówkach palców staje się grubsza i mniej wrażliwa na dociskanie strun. Grając na gitarze klasycznej przechodzimy ten etap nieco dłużej lecz mniej boleśnie niż gitarzyści, którzy zaczęli naukę od gitary akustycznej. Co prawda zależy to jeszcze od jakości instrumentu, jego wyregulowania i grubości założonych strun, jednak w podobnym przedziale cenowym z reguły gitara klasyczna jest zdecydowanie bardziej „miękka” w grze od akustycznej. Gitara klasyczna posiada szeroki gryf, co również nie pozostaje bez znaczenia. Z doświadczenia wiem, że na początku dość trudno jest docisnąć wybraną strunę, nie tłumiąc strun sąsiednich. Szerszy gryf powoduje większe odstępy między strunami a więc mniejsze ryzyko stłumienia przez niewprawionego gitarzystę sąsiednich strun, które powinny wybrzmieć. Z drugiej strony szeroki gryf może początkującemu gitarzyście sprawiać trudności gdy przyjdzie mu chwycić akord barowy.

Niestety, jeśli chcesz grać muzykę rozrywkową, składającą się z akordów i używać do tego kostki to ten rodzaj gitary nie najlepiej się w niej sprawdzi. Wówczas najlepiej jest zacząć naukę od razu od gitary akustycznej.

GITARA AKUSTYCZNA

Jeśli interesuje Cię granie muzyki rozrywkowej i uwielbiasz brzmienie gitary akustycznej jako akompaniament na koncertach unplugged to ten instrument jest stworzony dla Ciebie. Stanowi doskonałe tło do wokalu i jest głośniejsza niż gitara klasyczna. Przy grze za pomocą kostki daje selektywne, klarowne, metaliczne brzmienie, charakterystyczne dla strun metalowych. Wybierając gitarę akustyczną możesz uczyć się grać wieloma technikami – za pomocą kostki, pazurka, slide a także palcami. Szerokość gryfu standardowo jest mniejsza niż w gitarze klasycznej (choć są również gitary akustyczne z szerszym gryfem, np Furch). Materiał, z którego wykonane są struny powoduje na początku większe problemy z bolącymi opuszkami palców. Niedogodności te można nieco zmniejszyć zakładając cieńsze struny (np. grubości 10). Przeważnie akustyk jest cięższy i większy gabarytowo od gitary klasycznej, co też warto wziąć pod uwagę.  Nie mniej jednak najważniejszym kryterium przy wyborze bez dwóch zdań jest styl muzyczny, w jakim chcemy się poruszać i jakiej muzyki lubimy słuchać. Dodam, że styl gry, sposób trzymania instrumentu, wymiary gryfu, rodzaj strun są dość podobne w gitarze akustycznej i elektrycznej, więc zdecydowanie łatwiej się potem przesiąść z gitary akustycznej na elektryczną niż z gitary klasycznej na elektryczną.

GITARA ELEKTRYCZNA

Gitara elektryczna nie jest zbyt dobrym pomysłem na początek przygody z gitarą, poza jednym wyjątkiem o którym wspomnę na końcu. Po pierwsze gitara elektryczna jest zbyt „miękka” na początek, przez co nie można wyrobić sobie opuszków. Gdy przyjdzie Ci zagrać na gitarze akustycznej, z trudem będziesz dociskać struny a palce będą Cię bolały jakbyś dopiero zaczynał przygodę z gitarą. Po drugie, na gitarze elektrycznej słychać każde najdrobniejsze potknięcie, więc w przeciwieństwie do gitary akustycznej przez długi czas nauki trudno będzie uzyskać satysfakcjonujące brzmienie a nawet cokolwiek zagrać czysto mimo nastrojonego instrumentu. Jest to też skutek „miękkości” gry, który powoduje, że lekkie, przypadkowe podciągnięcie struny przez niewłaściwe jej dociśnięcie spowoduje wybrzmienie fałszywego dźwięku. Gitara elektryczna wymaga dokupienia wzmacniacza co generuje dodatkowe koszty i stanowi problem jeśli chcemy zagrać w plenerze, przy ognisku, gdzie nie ma dostępu do prądu. Nie wspominając o noszeniu ciężkiego piecyka oraz wadze samej gitary, która przeważnie zdecydowanie przewyższa wagę gitary akustycznej. Wysoka cena przyzwoitego instrumentu wraz ze wzmacniaczem, moim zdaniem, dyskwalifikuje ten rodzaj gitary jako pierwszego instrumentu, poza jednym wyjątkiem. No właśnie tym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy masz jasno sprecyzowany styl, w którym chcesz się poruszać, grając na gitarze i jest to muzyka charakterystyczna dla gitary elektrycznej, np. rock i wszelkie jej cięższe odmiany, lub chcesz od razu grać z zespołem, w którym jest perkusja. Ogromną zaletą gitary elektrycznej jest szeroka paleta barw, brzmień, efektów jakie możemy uzyskać za jej pomocą. Jednak jeśli nie chcesz grać wyłącznie muzyki charakterystycznej dla gitary elektrycznej, polecam Ci zacząć od gitary akustycznej, ewentualnie elektroakustycznej, czyli takiej, którą możesz w łatwy sposób nagłośnić na potrzeby koncertu czy próby z zespołem.

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci dokonać właściwego wyboru rodzaju gitary na początek nauki. Dowiedz się jak kupować gitarę i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Posted in Sprzęt and tagged , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.