Nauka gry na gitarze – czy idziesz dobrą drogą?

Nauka gry na gitarze – czy idziesz dobrą drogą?

  To pytanie, nad którym warto się czasem zastanowić. Można je odnieść do różnych dziedzin życia. Może to być praca – czy ją lubię i czy jest jednocześnie moją pasją? Może to być życie osobiste – czy jestem w satysfakcjonujących relacjach z innymi? Jednak to pytanie warto sobie również zadać w kontekście gry na gitarze. Czy to, co robię prowadzi mnie do celu, który zamierzam osiągnąć? Czy ćwiczenia, które wykonuję są jakoś przemyślane, usystematyzowane i nastawione na konkretny rezultat? Czy raczej panuje chaos i rządzi przypadek? Czy wklepując w nawigację przypadkową miejscowość możemy liczyć na to, że dojedziemy do celu? No właśnie…

Pamięć mięśniowa

  Tak, jak myląc drogę podczas jazdy samochodem, oddalasz się od celu, tak ucząc się po omacku gry na gitarze oddalasz się od celu, nabierając złych nawyków. Ich odkręcanie jest trudne i dużo kosztuje, dokładnie tak jak zawrócenie na trasie i nadrabianie zaległych kilometrów. Strata czasu, pieniędzy, nerwów. Przerabiam to na co dzień z moimi uczniami. Niektóre nawyki są już tak zakorzenione, że ich zmiana staje się niemal fizycznie niemożliwa. Po prostu pamięć mięśniowa to jest coś, co dość łatwo jest wyrobić ale bardzo trudno zmienić. Złe nawyki potrafią nieźle utrudnić życie w późniejszym etapie nauki. Prowadzą do frustracji, zniechęcenia a nawet porzucenia instrumentu, bo “nic nie wychodzi”. Dobre nawyki pomagają grać coraz lepiej.

Nauka gry na gitarze – efekt synergii

Wszystko czego się uczymy staje się nowym elementem pewnej układanki, której obraz jest tym pełniejszy im jesteśmy bardziej zaawansowani w nauce. Wszystko zaczyna mieć coraz większy sens, widzimy muzykę coraz bardziej jako spójną całość a nie tylko pojedyncze, wyrwane z kontekstu elementy, które do niczego nie pasują. Zaczynamy wiele rozumieć i łączyć obszary wiedzy ze sobą. Powstaje efekt synergii, gdzie kilka oderwanych informacji dotyczących pewnego zdarzenia pojedynczo zawiera niewiele merytorycznej treści, jednak odpowiednie informacje połączone razem, pozwalają zrozumieć całe zdarzenie poprzez logiczne powiązanie faktów, a nawet odtworzyć brakujące informacje. Dlatego tak ważny jest odpowiedni, przemyślany pod tym kątem system nauki.

Masz pewność?

Jeśli nie masz pewności, że idziesz dobrą drogą a masz wrażenie że ciągle coś nie wychodzi i ogólnie cały czas pod górkę, warto znaleźć sobie doświadczonego nauczyciela, który skoryguje błędy nim będzie to niemal niemożliwe. Jeśli jesteś z Wrocławia, zapraszam Cię na moje indywidualne lekcje gitary. Jeśli mieszkasz daleko lub wolisz się uczyć sam/sama, możesz skorzystać z mojego kursu online “Solidne Podstawy Gry Akordowej”, który pomoże Ci pozbyć się złych nawyków i nabrać tych dobrych, które prowadzą do szybkiego i skutecznego rozwoju, czego Ci z całego serca życzę.  

Obejrzyj film promocyjny kursu:
Posted in Porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.